
Wręczenie cennej butelki odbyło się 13 maja, podczas spotkania w Coctail Bar Max & Dom Whisky Warszawa. Przekazaniu towarzyszyła dyskusja z udziałem nowego właściciela butelki Glenfiddich 40 YO, Mateusza Zabiegaja – Ambasadora marki w Polsce oraz Colina Hampden-White’a, światowego autorytetu w dziedzinie inwestycji w alkohole. Podczas spotkania mowa była, między innymi, o rosnącej popularności whisky, która jest obecnie najszybciej rozwijającą się kategorią alkoholu w Polsce, z największym wzrostem sprzedaży. Do tej pory kupowana głównie na specjalne okazje, teraz częściej zaczyna gościć na spotkaniach towarzyskich. Preferencje polskich konsumentów zmieniają się; typowy Polak staje się coraz bardziej wymagający i poszukuje unikalnych doświadczeń smakowych. Z tych powodów, świadomie sięga po alkohole z wyższej półki, stawiając na jakość, a nie ilość.
Zmiana preferencji smakowych wiąże się ze wzrostem wiedzy w zakresie inwestowania. Kiedyś za ekstrawagancję uważano lokowanie kapitału w dziełach sztuki. Dziś, do coraz szerszego grona inwestycyjnych dóbr luksusowych, dołączają egzemplarze dojrzałych roczników whisky, a także całe beczki tego trunku.
Jak podkreśla Andrzej Kubiś, głównym powodem tej formy inwestowania nie jest chęć zarobku, ale pasja do whisky. To z niej bierze się potrzeba ciągłego pogłębiania wiedzy, która dopiero może prowadzić do podejmowania intratnych decyzji.
Whisky Glenfiddich jest idealną propozycją dla każdego szanującego się inwestora i pasjonata. Pochodząca ze szkockiego regionu Speyside, produkowana jest przez William Grant & Sons w Dufftown. Od czasu wprowadzenia na rynek świeci triumfy i podbija podniebienia amatorów tego złocistego trunku. Obecnie Glenfiddich jest najlepiej sprzedającą się whisky typu single-malt na świecie i jednocześnie najbardziej utytułowaną. Starsi bracia wariantu Glenfiddich 40 YO, obecni są w rankingach 5 najdroższych whisky świata (Glenfiddich Janet Sheed Roberts Reserve (1955) [1] oraz Glenfiddich 1937 [2]), sam zaś bohater zamyka listę 40 najdroższych butelek whisky na świecie [3].
„Było dla mnie ogromną przyjemnością móc sprowadzić tę wyjątkową edycję whisky Glenfiddich dla wyjątkowego kolekcjonera, Pana Andrzeja Kubisia. Od początku wraz z marką Glenfiddich wspieraliśmy działania Domu Whisky, czego najlepszym potwierdzeniem jest stojący przed Domem Whisky w Jastrzębiej Górze element alembika destylacyjnego. Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić do Domu Whisky, gdzie dostępna jest jedna z największych kolekcji Glenfiddich w Europie!” – skomentował Mateusz Zabiegaj, Brand Ambassador WGS w Polsce.
Glenfiddich 40 YO to nie tylko świetna inwestycja, to również znakomicie wyważona whisky single-malt. Najlepsze beczki używane do jej starzenia wybierane są własnoręcznie przez Malt Destylera. Sama whisky to nieskończona głębia smaku i aromatu, która odkrywana jest w trakcie degustacji warstwa po warstwie. Każda butelka jest ręcznie numerowana. Do każdej dodaje się skórzaną książeczkę, opowiadającą 40-letnią historię trunku, wraz z certyfikatem własnoręcznie podpisanym przez najdłużej pracującego z ekspertów. W świat wychodzi tylko 600 takich unikatowych butelek rocznie.
Glenfiddich 40 YO
Kolor: ciemny mahoń
Zapach: bogaty; warstwa po warstwie: z suszonych owoców, gorzkiej czekolady, kawy palonej i dojrzałych czarnych czereśni. Delikatne nuty dymu z drewna, polerowanej skóry i goździków.
Smak: jedwabiście gładki i luksusowy. Intensywne nuty suszonych owoców, następnie bogaty keks, daktyle, rodzynki i duszone jabłka. Z czasem pojawiają się lekko dębowe suche nuty, z gorzką czekoladą i najsłabszymi nutami torfowymi.
Finisz: niezwykle długi i skomplikowany. Niezapomniany.
Doskonała harmonia
Nieskończone bogactwo i harmonia Glenfiddich 40 YO osiągane są przez Malt Mastera. Własnoręcznie wybiera on naprawdę wyjątkowe beczki i łączy je z pozostałościami z ostatniego procesu fermentacji rzadkich 40-letnich whisky.
Najlepszy dąb
Glenfiddich 40 YO dojrzewa w najlepszych beczkach z amerykańskiego dębu pochodzącego z gór Ozark, z lasów rozciągających się pomiędzy Missouri i Arkansas. Używane są również najwyższej jakości beczki z dębu europejskiego z Hiszpanii i Portugalii. Bourbon i sherry, które w nich leżakowały otwierają strukturę dębu i pozwalają beczce oddychać, zmiękczają i absorbują subtelny smak, który zmienia się i pogłębia z upływem czasu.
Fermentacja w drewnianych kadziach
Moc interakcji biologicznych między drewnem i wsadem, nawet w fazie fermentacji, odgrywa znaczącą rolę i ma wpływ na ostateczny charakter tej unikalnej whisky. To tradycja, która chroni integralność wyjątkowego trunku, tworzonego w destylarni Glenfiddich.
[1] http://www.mantelligence.com/most-expensive-scotch-whisky/
[2] http://www.therichest.com/expensive-lifestyle/entertainment/the-top-10-most-expensive-whiskies-in-the-world/
[3] http://www.wine-searcher.com/most-expensive-whisky.lml